Węże gumowe używane w motoryzacji

Produkcja

Jak już wielokrotnie udowadnialiśmy, węże gumowe stanowią produkt nad wyraz uniwersalny i mogący pełnić swoją rolę w rozmaitych dziedzinach przemysłu. Wiele osób nie zdaje sobie na przykład sprawy, jak niezwykle przydatne są one w sektorze motoryzacyjnym. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy aspektowi temu poświęcić nieco więcej miejsca, dokładniej przyglądając się w jaki sposób zastosowany może zostać gumowy szlauch w rzeczonej niszy. Zapraszamy do lektury!

Ze zgromadzonych przez nas informacji wynika, że węże używane w motoryzacji, wykorzystywane mogą być w układzie hamulcowym, chłodzenia, jak również zostać zaimplementowane w samochodzie celem efektywnego transportowania ciepłego powietrza do wnętrza pojazdu lub też tankowania instalacji LPG i CNG. Co niezwykle ważne, w zależności od planowanego zastosowania zmienia się nieco specyfika danego produktu, bowiem w niektórych przypadkach cechami wysoce pożądanymi będą jego elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, natomiast w innych – możliwość pracy w temperaturach przekraczających kilkukrotnie temperaturę otoczenia oraz absolutna wręcz szczelność.

Ten ostatni aspekt szczególnie istotny jest w przypadku węży gumowych, które wykorzystywane są do napełniania butli w systemach LPG, jako że w przypadku jakichkolwiek przerwań czy mikroskopijnych uszkodzeń, szlauch taki stwarzać może zagrożenie dla użytkownika, jak również generować wyższe niż spodziewane koszty. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż nieprawidłowo działający wąż nie będzie doprowadzał całej objętości paliwa w stanie gazowym do zbiornika, jako że będzie ono uciekało przez szczeliny w szlauchu.

Nie można także nie wspomnieć o przewodach gumowych służących do transportu paliw tradycyjnych. Niejednokrotnie są one dodatkowo uszczelniane i zabezpieczane, tak aby w przypadku uszkodzenia mechanicznego lub przerwania integralności strukturalnej nie nastąpił wyciek płynu, który to jest nie tylko dość kosztowny (szczególnie w ostatnich latach), ale także stwarza zagrożenie dla środowiska i osób znajdujących się w jego pobliżu – wystarczy bowiem niewielka iskra, aby pompowane paliwo uległo zapłonowi, narażając na szwank życie i zdrowie zarówno użytkownika auta, jak i osób postronnych.

Warto w tym miejscu nadmienić, że omawiane produkty wykonane muszą zostać z gumy nie tylko elastycznej, ale i gwarantującej odpowiedni przepływ. Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której szlauch całkowicie się zatka, przez co pompowanie paliwa stanie się utrudnione lub wręcz niemożliwe. Aby do sytuacji takiej nie doszło, wnętrze szlauchu powstaje z śliskiego materiału do którego nie przywierają substancje ropopochodne i oleje.
O wiele mniej zaawansowane technologicznie są produkty, którymi transportowane jest ciepłe lub zimne powietrze w obrębie pojazdu, jednak również na nich nie warto oszczędzać, bowiem nabywając wyrób renomowanej marki możemy być pewni, iż powstaje on z wysokiej jakości materiałów, a po kilku miesiącach od zakupu nie będzie konieczna jego wymiana na nowy produkt!