Dzisiejszy materiał pragniemy poświęcić swoistym cichym bohaterom branży wykończeniowej – wiele mówi się bowiem o gładziach, szpachlach, zaprawach…trudno jednakże w Sieci natknąć się na wyczerpujący materiał dotyczący klejów do płytek. Postanowiliśmy więc niniejszą publikacją stawić omawianemu problemowi czoła. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Jak informują specjaliści doskonale zaznajomieni ze specyfiką branży, dostępne obecnie w sklepach internetowych oraz stacjonarnych kleje do płytek podzielić można na dwie główne kategorie, a mianowicie na produkty do zastosowania wewnętrznego oraz tak zwane produkty elewacyjne.
Pierwsza z grup produktów przeznaczona jest do ręcznego lub też wspomaganego maszynowo nakładania na powierzchnię ścian, sufitów oraz podłóg warstwy kleju stanowiącego spoiwo pomiędzy powierzchnią a przytwierdzanymi do niej płytkami lub kafelkami. Co prawda wyroby takie nie są odporne na długotrwałą ekspozycję na niekorzystne warunki atmosferyczne, jednakże profesjonaliści najczęściej aplikują klej na podłoże dopiero po upewnieniu się, że przestrzeń w której wykonywane są prace została odpowiednio zabezpieczona, uszczelniona, a wpływ czynników zewnętrznych ograniczony.
Kleje firmy Farby Kabe Polska
Parametry robocze wewnętrznych klejów do płytek umożliwiają klejenie poszczególnych elementów od góry, co znacznie ułatwia realizację prac. Po zaschnięciu, wyrób taki z całą pewnością utrzyma komponenty wykończeniowe w pożądanym miejscu przez co najmniej kilka jeżeli nie kilkanaście lat.
Podobną efektywnością charakteryzują się produkty o przeznaczeniu zewnętrznym. To właśnie przy ich wykorzystaniu możliwe jest odświeżenie oraz znaczne upiększenie fasady budynku biurowego, mieszkalnego, czy też użyteczności publicznej poprzez zakrycie wszelkich ewentualnych niedociągnięć oraz uszkodzeń eleganckimi oraz dobranymi do stylu budowli kafelkami lub płytkami. Wyroby omawianego typu przygotowywane są głównie z myślą o aplikacji zautomatyzowanej przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn, co nie powinno dziwić, bowiem nakładanie kleju na powierzchni całego budynku w sposób ręczny mogłoby się okazać zadaniem o wiele zbyt czasochłonnym oraz kosztownym, aby zostać uznane za sensowną alternatywę dla nanoszenia kleju przy pomocy urządzeń dedykowanych.
Na duży plus zasługuje fakt, że coraz większa popularyzacja klejów oraz przygotowywanie ich z coraz wydajniejszych materiałów bezpośrednio przekłada się na obniżki cenowe, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia właściciela danego obiektu, zlecającego jego upiększenie z zewnątrz lub też wewnątrz. Kleje sprzedawane są najczęściej w opakowaniach po 25 kilogramów, co przy odpowiedniej aplikacji umożliwia pokrycie całej powierzchni pokoju lub fasady budynku przy wykorzystaniu w tym celu wyłącznie kilku paczek produktu. Ekonomia idzie w tym przypadku w parze z wytrzymałością, bowiem na forach internetowych natknąć się można na opinie, iż nowoczesne kleje do płytek są wysoce niezawodne, a mocowane przy ich pomocy elementy dekoracyjne nie odpadają przez nawet 10-15 lat, co jest osiągnięciem godnym najwyższej pochwały!