Ekologia przenika coraz bardziej do niemalże każdej dziedziny naszego życia. Dzięki nieprzerwanemu rozwojowi naszego kraju, coraz większa część jego mieszkańców żyje w zadowalających warunkach oraz może pochwalić się zaspokojeniem swoich podstawowych potrzeb, co z kolei pozwala myśleć nieco bardziej długoterminowo i zadbać w pełniejszym stopniu o planetę w codziennym życiu. Rozwiązania ekologiczne to jednakże nie tylko segregowanie śmieci, instalowanie na domach paneli słonecznych, czy też stale zyskujące na popularności farmy wiatrowe…to także ekologiczne biurowce! Czym one są i czym różnią się od swoich standardowych odpowiedników? Tym właśnie zagadnieniem zajmiemy się w ramach dzisiejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy do jego lektury!
Budynki mogące poszczycić się tak niezwykłą nazwą to obiekty, w przypadku których już na etapie budowy zaimplementowane zostały wysokiej jakości rozwiązania technologiczne mające na celu zmniejszenie energochłonności biurowca. Jak można tego dokonać? Na przykład poprzez maksymalizację poziomu, w jakim wykorzystywana jest w poszczególnych jego systemach energia pochodząca z promieniowania słonecznego. Jeżeli tylko zastosowane zostaną odpowiednie urządzenia, możliwym jest przekształcenie jej w prąd, co nie tylko pozytywnie wpłynie na energooszczędność, ale także wiązać się będzie z ograniczeniem opłat za prąd, które to szczególnie w przypadku znacznej powierzchni biurowców okazać się mogą dość wygórowane. Innym ciekawym rozwiązaniem wdrażanym na coraz to szerszą skalę w biurowcach ekologicznych jest opracowywanie metod nie tylko pozyskiwania ale i wykorzystywania deszczówki, jak również wody szarej pochodzącej z pryszniców i toalet. Zdaniem ekspertów, idealnie nadaje się ona między innymi do nawadniania terenów zielonych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budowli użytkowej będącej bohaterem naszego dzisiejszego wpisu. Budowanie ekologicznych biurowców jest także niezwykle ściśle połączone z zastosowaniem podczas fazy wykańczania budowli elementów szklanych, które to pochwalić się mogą optymalnymi parametrami przepuszczalności energii słonecznej. Nie bez znaczenia jest także utrzymanie na zadowalającym poziomie współczynników izolacji termicznej oraz akustycznej, dzięki czemu praca osób zatrudnionych w danym obiekcie staje się momentalnie o wiele bardziej komfortowa i przyjemna, niosąc ze sobą zauważalne zwiększenie ich wydajności.
Z radością obserwujemy, że trend zorientowany na budowę biurowców oraz obiektów użyteczności publicznej o zwiększonych walorach ekologicznych nie tylko przyjął się w Polsce, ale i nieprzerwanie nabiera rozpędu, dzięki czemu zarówno w nowych jak i w renowowanych obiektach wprowadzanych jest coraz więcej przyjaznych dla środowiska rozwiązań, jak również systemów pozwalających na ograniczenie marnotrawstwa podstawowych surowców i zasobów, co jeszcze do niedawno było wręcz niewyobrażalne. Z radością będziemy informować naszych czytelników o coraz nowych innowacjach wdrażanych w tym właśnie zakresie – są one bowiem naszym zdaniem niezwykle interesujące!